Mongolia szuka "trzeciego sąsiada" i wysyła wojsko

Dziś jest: Sobota, 20 lipca 2019, Imieniny: Czesława, Hieronima
Promocje i ogłoszenia »

Mongolia

2009-07-28

Mongolia szuka "trzeciego sąsiada" i wysyła wojsko

Mongolia planuje wysłać do Afganistanu ok. 150 żołnierzy w ramach polityki "trzeciego sąsiada", polegającej na szukaniu innych sprzymierzeńców niż Chiny i Rosja - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na mongolskich oficerów.


Kraj ten już wcześniej wysłał do Afganistanu ekipy szkolące artylerię oraz do Iraku żołnierzy, którzy służyli tam wraz siłami międzynarodowymi.

"To jeden z najlepszych sposobów, aby pokazać, że Mongolia nie myśli wyłącznie o sobie. To pokaże, że przyczyniamy się do stabilności w regionie" - powiedział wiceszef sztabu generalnego gen. Jadmaa Czoidżamc.

Około 130 mongolskich żołnierzy przybędzie do Kabulu w sierpniu, aby pomóc w ochronie Bazy Eggers. We wrześniu do Afganistanu skierowanych będzie kolejnych 23 żołnierzy, którzy pomogą w szkoleniu afgańskiej armii. Dodatkowi mongolscy żołnierze być może zostaną wysłani pod koniec tego roku do północnego Afganistanu, by w ramach sił NATO ochraniać kierowaną przez Niemców operację odbudowy kraju. Jak podkreśla Reuters mongolski kontyngent oznacza najsilniejszą obecność wojskową w Afganistanie od czasów Dżyngis-chana.

Jak dodał gen. Czoidżamc, mongolska armia, która nie uczestniczyła w większych działaniach bojowych, od kiedy w 1945 roku pomagała Związkowi Radzieckiemu w inwazji na Mandżurię, zdobędzie ważne doświadczenie w działaniach lądowych.

Mongolskie zaangażowanie w Iraku i Afganistanie pomogło umocnić sojusz z USA i zabezpieczyć pomoc z ich strony. Oficerowie mają nadzieję, że dodatkowy kontyngent przysporzy pieniędzy na modernizację przestarzałych systemów obronnych.

Większość mongolskiego arsenału było wyprodukowane w latach 60. i 70. w Związku Radzieckim, co daje mongolskim instruktorom przewagę w szkoleniu Afgańczyków w używaniu i utrzymaniu ich ciężkiej broni.

"Afgańczycy mają rosyjski sprzęt, my mamy rosyjski sprzęt. O wiele łatwiej będzie im pracować z nami" - powiedział major Dahdżiwaa Ariundold, który uczestniczył w misji w Iraku.

Pogarszająca się sytuacja w Afganistanie utrudnia pracę mongolskich zespołów szkoleniowych, które działały tam od 2003 do 2008 roku. "Początkowo prowadziliśmy działania sami, ale po 2006 roku musieliśmy korzystać z eskorty" - powiedział jeden z oficerów artylerii.

By INTERIA.PL/PAP
Source: http://fakty.interia.pl/
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014